תמ"א 38

תמ"א 38 או בשמה תוכנית מתאר ארצית 38, הינה תוכנית המאפשרת שיפוץ כללי למבנים בשכונות מסוימות ברחבי הארץ. יש הגורסים כי מדינת ישראל תחווה רעידת אדמה בעתיד, וכחלק מההכנות למקרה שכזה, נקבעו תקנים לעמידות מבנים בארץ.

היום, כל מבנה שמוקם בארץ מתבקש לעמוד בתקנים אלו, מבנים שלא עומדים בתקנים צריכים לעבור תהליך שיפוץ לצורך חיזוקם מפני רעידות אדמה בהתאם לתמ"א 38. בנוסף, ניתן להיעזר בתמריצים כלכליים שהתוכנית מאפשרת לצורך שדרוג המבנה.

מה ניתן לבצע במסגרת התוכנית?

 • חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

 • הוספת מעלית לבניין.

 • הוספת ממ"ד לדירות.

 • שיפוץ לובי, חניה וכדומה.

 • תוספות בניה והוספת קומות.

 • יתרונות תוכנית תמ"א 38

  כאמור, תמ"א 38 מספקת תמריצים פיננסיים שמאפשרים שיפוץ מבנה ארכאי והפיכתו לפנינה של ממש. כמובן שברמת המבנה היתרונות הם ברורים- מבנה חזק ועמיד מפני רעידות אדמה, מראה חיצוני המכבד את דיירי הבניין ומשדרג את נראות הרחוב, לרוב מתבצע גם שיפוץ של לובי הכניסה וחדר המדרגות, הוספת מעלית בבניינים משותפים ובסופו של דבר העלאת ערך המבנה והדירות המרכיבות אותו. מדובר בעליית מדרגה ברמת העיצוב, ברמת הנוחות, ברמה הכללית וכמובן ברמה הבטיחותית.

  מימוש תוכנית תמ"א 38

  מימוש התוכנית באופן עצמאי

  המשמעות של מימוש עצמאי היא שוועד הבית של כל בניין יממן את השיפוץ והוא בסוף יקצור את הרווחים מעליית ערך הדירות, מהתוספות למבנה וכו'. כך, דיירי הבניין משקיעים כסף רב בשיפוץ, אך הכסף הזה ישוב עם ריבית כאשר ימכרו הדירות שנוספו למבנה בשיפוץ. החיסרון הוא שמימוש תמ"א 38 באופן עצמאי יתאפשר רק במידה ולדיירים יש את סכומי הכסף הדרושים להשקעה, היתרון הוא בהקטנת עלויות השכרת שירותי קבלן או חברת ניהול.

  מימוש התוכנית ע"י קבלן

  מימוש תמ"א 38 באמצעות קבלן משמעותה שזכויות הבנייה של תמ"א 38 עוברות לקבלן והוא מנגד מממן את עלות השיפוץ ומבצע אותו. הקבלן מקבל מהתהליך את כספי מכירת יחידות הדיור שנוספו למבנה. היתרון הוא שהעול הכלכלי יושב על כתפי הקבלן, וכל מה שנדרש מוועד הבית הוא פיקוח על עבודתו, על תנאי ההעסקה והשיפוץ ועל לוח הזמנים. החסרונות הם כי לקבלן כוח רב כך שיש לשכור עורך דין בהסכמים מולו ושדיירי הבניין לא מרוויחים כסף מהפרויקט.

  מימוש התוכנית ע"י חברה פרטית

  המשמעות של מימוש שכזה לתמ"א 38 היא שוועד הבית ישכיר חברת פרטית המתמחה בניהול פרויקטים והיא בתמורה לזכויות הבנייה תבצע את העבודה. היתרון הוא כי חברה זו אחראית להשכרת קבלן ראוי ותעבוד מולו ישירות כאשר הדיירים לא נדרשים להשקיע כסף או זמן בפיקוח עליו כמו בעבודה ישירה מולו. החיסרון הוא שבמקרה כזה הרווח ממכירת יחידות הדיור שנוספו הולך לחברת הבנייה והקבלן בחלוקת אחוזים מסוימת בניהם ולא לדיירים.

פיקוח בנייה
רוצה להיות מפקח בניה?
קרא הכל על הכשרה מקצועית!
פרסום מפקחי בניה

Fatal error: Call to undefined function startblock() in C:\Websites\MakaSites\ConstructionsupervisionCoIL\wp-content\themes\construction\framework\theme-functions\layout-and-design.php on line 129