ביקורת מבנים

ביקורת מבנים, או בשמה השני "בדק בית" היא ביקורת שמתבצעת על ידי מפקח בנייה ומהותה היא לבדוק את מידת העמידות של שלד המבנה ורכיביו השונים לאורך השנים. כלומר, לבדוק האם הרכבת המבנים בוצעה בצורה איכותית וכן לאמוד ולקבוע מתי תערך פעולת האחזקה הבאה. ביקורת שכזו מתבצעת במבנים תעשייתיים, מבני מגורים, מבני ציבור ועוד. מפקח הבנייה הוא דמות מוסמכת לאבחון בלאי או ליקויי בנייה שנוצרו עם הזמן בתדירות הנדרשת למתן פתרונות לבעיות שמתגלות.

בדיקת רטיבות

רטיבות היא תופעה מעיקה ביותר כיוון שלעיתים קשה מאוד לאתר את מקורה ולא ניתן באמת לפתור את הבעיה. רטיבות לרב נוצרת מחדירת מי גשם, ממים הכלואים תחת המרצפות, מחוסר ניקוז אפקטיבי, מדליפה מהצנרת ומאיטום תרמי לקוי של מעטפת הבית שגורם להתעבות. מפקח בנייה שיבצע במסגרת ביקורת מבנים את בדיקת הרטיבות יכול למנוע הוצאת סכומי כסף רבים על פתרונות שלא עובדים ע"י זיהוי מקור הרטיבות ללא צורך בשבירת קיר או מרצפות והוצאת אריחים.

איתור נזילות

נזילות יכולות להביא לעובשים קשים ונזקים לא סבירים. איתור נזילות מתבצע ע"י שימוש במכשור מיוחד עד ליצירת דיווח מדויק של הליקויים השונים. אותו מכשור מיוחד מאפשר ביקורת מבנים מנזילות עד לרמת דליפות סמויות ומדידת רמת הלחות בקירות.

נהוג לחשוב שאיתור נזילות מתבצע רק בחורף כי ישנם מי גשמים שמציפים תרתי משמע את הבעיות, אך בפועל בדיקה כזו יכולה להתבצע בקיץ כיוון שאותם המים נשארים זמן רב כלואים במבנה לאחר החורף.

בדיקת סדקים

ביקורת מבנים כוללת גם בדיקת סדקים. הופעת סדקים היא תופעה נפוצה שמתבטאת בחריצים המבצבצים על פני קירות, משטחים ישרים, מחיצות ותקרות. סדקים יכולים להופיע ממפגש בין חומרים שונים, אי הרטבת טיח, תזוזה של חלקי המבנה, תוספת בנייה, חוסר בבטון ועוד.
הבדיקה צריכה להתבצע בהתאם לסוגי הסדקים השונים, כיוון שכל סוג סדק נגרם מסיבה שונה ונדרש אבחון מדויק של אותה הסיבה. רק עין מקצועית יכולה לבצע את האבחון ולתת את הפתרון.

בדיקת איטום

תפקידה של בדיקת איטום הוא למצוא ולמנוע רטיבות ונזילות הנוצרות מחדירת מי גשמים למבנה שאינו אטום כראוי. ביקורת מבנים כוללת מספר בדיקות איטום בניהן בדיקת איטום לגג הנעשית על ידי הצפת הגג במים בצורה מבוקרת ובדיקת הליקויים, בדיקת איטום לחדרים ולקירות הנעשית על ידי התזת מים על הקירות והצפת החדרים בכדי לוודא אי חדירת מים, בדיקת איטום לפתחים הנעשית בצורה דומה לבדיקת הקירות ובדיקת איטום לרצפה ע"י מכשור תרמי ייחודי.

בדיקת קונסטרוקציה

בדיקת קונסטרוקציה מתבצעת במסגרת ביקורת מבנים במקרים בהם ישנו חשש לבעיות במבנה. ישנו צורך לבדוק חוזק הגג לצורך התקנת מערכת סולארית, ישנו צורך לביצוע תוספת בנייה, וישנו צורך לבצע בדיקה לאחר או לפני שיפוץ. הבדיקה מתבצעת על ידי קונסטרוקטור מוסמך והיא בודקת את חוזק המבנה ועמידותו בפני עומסים כך שאין חשש לקריסה. בדיקת קונסטרוקציה היא בדיקה חשובה בביקורת מבנים כי היא למעשה בגדר בדיקת בטיחות, ובלעדיה אפשרות קריסה בהחלט עומדת על הפרק.

פיקוח בנייה
רוצה להיות מפקח בניה?
קרא הכל על הכשרה מקצועית!
פרסום מפקחי בניה

Fatal error: Call to undefined function startblock() in C:\Websites\MakaSites\ConstructionsupervisionCoIL\wp-content\themes\construction\framework\theme-functions\layout-and-design.php on line 129