פרוייקט בנייה

מהו פרוייקט בנייה? מהם שלביו השונים? בעמוד זה של אתר פיקוח בניה תמצאו את כל המידע החל מהשלב הראשון של התכנון ועד לקבלת אישורי הגמר! פרוייקט בנייה הינו פרוייקט בו נבנים מבנים בזמן ובתקציב הנקבעים מראש, כאשר בתום הפרוייקט מסופק המוצר הסופי ללקוח. המוצר הסופי הוא כל מבנה כגון מבנים ציבוריים, מגדלי משרדים, בנייני מגורים ואף שיפוץ בניינים קיימים. כיום, פרוייקט בנייה מורכב יותר ממה שהיה בעבר מפני שהבנייה המודרנית מצריכה תכנון וביצוע נכון של הבנייה לצד התאמה למערכות טכנולוגיות ושלל חומרים חדשים ומתקדמים שקיימים בתעשייה. כל זאת כמובן תוך שילוב אנשי מקצוע רבים.

ניהול פרוייקט בנייה

בכל פרוייקט בנייה ישנו מפקח האחראי על ניהולו. למפקח תפקיד מכריע בקבלת ההחלטות, יצירת קשר עם אנשי המקצוע ובתיאום כל הגופים, הפרטיים והציבוריים שצריכים לעבוד ביחד בכדי שהפרוייקט יבוצע. על המפקח לדאוג גם לעמוד בתקציב ובזמן שנקבעו ולחסוך הוצאות מיותרות.

שלבי הפרוייקט

בשביל שפרוייקט הבניה יבוצע בצורה נכונה וחסכונית – הן מבחינת זמן והן מבחינה תקציבית – לכל פרוייקט ישנם מספר שלבים מוגדרים מראש. יש לעבור כל אחד מהם שכן הקפדה על השלבים ומעבר בסדר הנכון קריטיים בכדי שהפרויקט יסתיים בצורה בטיחותית, חוקית ולבקשת הלקוח.

שלב א: תכנון בניה

לתכנון נכון בפרוייקט הבנייה חשיבות גדולה ושלב זה הוא הבסיס של פרוייקט הבנייה. מטרת הליך התכנון היא לנצל בצורה היעילה ביותר את המרחב הנתון. בשלב זה מחליטים כיצד נותנים את המענה הטוב ביותר לצרכים של אלו המבקשים לבנות, מהו האופן בו דואגים לשיתוף פעולה מקסימאלי ועבודת צוות בין אנשי מקצוע השונים שמספקים את החשמל, המים וכדומה, כיצד פותרים את בעיות השטח הקיימות עליו יוקם המבנה ועוד. כל זאת, כאמור, במטרה לספק תכנית עבודה מסודרת עם כמה שפחות תקלות ובעיות במהלך הבניה.

שלב ב: רישוי וקבלת היתר בניה

בכדי לקבל היתר מגישים תכניות בניה מפורטות שמתוכננות בדרך כלל על ידי אדריכל. התוכניות כוללות את הבסיס, השלד, הגימורים, עיצוב הפנים, מערכות הבניין ואת פיתוח השטח המיועד.

שלב ג: בחירת אנשי מקצוע וקבלני משנה

בכל פרוייקט לוקחים חלק אנשי מקצוע רבים ומגוונים – מפקח הפרוייקט, אדריכלים, מהנדסים, יועצים, מתכננים משניים, קבלני בניין, בנאים ואף אנשי פיקוח מטעם הרשויות השונות. בכדי להצליח בפרויקט יש לבחור אנשי מקצוע וקבלנים המתאימים לכם, כאלו שתוכלו לעבוד איתם בשיתוף פעולה.

שלב ד: ניהול ופיקוח על עבודות הבניה

בפרויקט כה מורכב כמו פרוייקט בנייה, משיקים זה לזה גורמים רבים ולכן יש לוודא כי הכול מתבצע כראוי. למפקח תפקיד חשוב והוא נדרש ליכולת עמידה בלחצים, יכולת לדבר ולגשר בין כל הגורמים השונים. למעשה, הוא חייב להיות בעל שפה משותפת עם שאר בעלי המקצוע בכדי שיוכלו לעבוד יחד.

שלב ה: ביקורת איכות הבנייה ותיקון ליקויים

בכל בנייה יתכנו ליקויים מסוימים, חשיבות בעלי המקצוע בכלל ומפקח הבנייה בפרט היא גם באיתור הליקויים השונים ובתיקונם. באיתור ליקויים לוקח המפקח את מפרט תכניות הבנייה כפי שהוגשו בשלב קבלת ההיתרים, ומוודא כי התוכניות תואמות את הבנייה בשטח.

שלב ו: קבלת אישורי גמר

סיום פרוייקט בנייה מוגדר כשלב בו בעל ההיתר מגיש "טופס 4" המהווה בקשה לאישור התחברות לתשתיות חשמל, מים וטלפון. כמו כן, בעל ההיתר מקבל ממנהל התכנון במשרד הפנים, תעודת אישור גמר בנייה. לאחר קבלת התעודה והחיבור לתשתיות ניתן להתחיל ולהשתמש במבנה.


Fatal error: Call to undefined function startblock() in C:\Websites\MakaSites\ConstructionsupervisionCoIL\wp-content\themes\construction\framework\theme-functions\layout-and-design.php on line 129