ניהול בניה

ניהול בניה כולל את ניהול שלבי הבנייה על ידי מפקח הבנייה. מפקח בניה מהווה את האוטוריטה הראשית בתהליך הבנייה. הוא האחראי להנעת התהליכים השונים ולביצועם בצורה מקצועית. מפקח הבנייה מהווה חלק אינטגרלי מתהליך הבנייה מא' ועד ת', החל ממפגשים מקדימים עם האדריכל/ית והלקוח, דרך סיוע בתהליך קבלת אישורי בנייה, בניית לוחות זמנים לביצוע הפרויקט, ועבודה עם הקבלן ועד לפיקוח הנדסי על הפרויקט במהלך כל התהליך ועד תומו. המפקח מבצע ניהול בניה באופן ששם דגש על כל חלקיו של הפרויקט ויוצר שלם אחד אחיד.

ניהול ופיקוח על שלבי הבניה

מפקחי הבנייה מלווים ואחראים על תהליכי פיקוח בניה של פרויקטים מגוונים. בניהם מבני תעשייה ומסחר, מוקדי שירות, מבני ציבור, בניית תשתיות, בקרת איכות בנייה, מרכזים לוגיסטיים, מבני משרדים ומבנים ייחודיים שונים.

בניית שלד

שלד הוא קונסטרוקציה שתפקידה להחזיק ולייצב את המבנה. שלב חשוב בבנייה הוא בניית השלד כיוון שעל בסיסו יקבע כל צעד נוסף בתהליך הבנייה. לשלד עצמו מצטרפים קירות שמהווים חלק ממנו, לרוב מדובר בפיר מעלית, חדר מדרגות וקירות של מרחב מוגן.

עבודות אלומיניום

ניהול בניה כולל פיקוח על עבודות האלומיניום במבנה. יש לוודא כי המוצרים תואמים את תוכנית האדריכל, לוודא את תקינותם ולוודא שאין בהם עוויתות. בעת ההרכבה יש לוודא שבוצע איטום באזורים בהם יש חיבור לקיר ובתם התהליך יש לראות שמרכיבי מסגרות האלומיניום תקינים.

עבודות בטון

עבודות הבטון מתחילות מהכנות ליציקה הכוללות הסדרת "תבניות" מתאימות, ניקיון של שטח היציקה ועוד. בהמשך, מבצעים את היציקה תוך ציפוף הבטון באמצעות מרטט לחיסול בועות אוויר שנוצרות במהלך היציקה. במידה ומדובר בבטון מזוין, סוף התהליך הוא בהזנת ברזל לתוך הבטון.

עבודות חשמל

עבודות חשמל מתבצעות לרב על ידי קבלן משנה. ניהול בניה איכותי כולל ביצוע בדיקות לאחר התקנת אביזרי חשמל, מובילי חשמל וגופי תאורה. לבדיקות של חלקים טכניים במערכות החשמל כמו לוח חשמל או מוליכים, הרבה ממפקחי הבנייה נעזרים ביועצי חשמל מומחים.

עבודות טיח

בתהליך הבנייה מבצעים גם עבודות טיח. בתחילה מבוצעות דוגמאות מכל סוגי הטיח ע"פ הוראות היצרן, מוודאים כי המשטח לטיוח ישר והכנות דומות. טיוח מתבצע בשלוש שכבות לצורך איטום מקסימאלי, אך ימצאו הבדלים באופן הביצוע שלהן בין טיוח חוץ לטיוח פנים.

עבודות עפר

שלב עבודות העפר הוא תהליך הסרת אדמה מאתר הבנייה בכדי לפנות מקום להצבת יסודות. לא פעם יש להכניס אדמה במהלך הבנייה כך שחלק מהאדמה שהוצאה מהשטח נכנסת בחזרה בהמשך התהליך, אך לרב מוציאים יותר אדמה משנדרש בבנייה ויש לפנות אותה מהאתר.

עבודות צבע

חלק אינטגרלי מתהליך הבנייה הוא עבודות הצבע. ניהול בניה דורש הקפדה על מקור הצבע, על אחסונו, על סתימת סדקים והגנה על הפתחים, הרצפות וכל מה שעשוי להסתאב בעקבות הצביעה. על שכבות הצבע להיות אחידות ללא סימני נזילה או בועות אוויר.

עבודות ריצוף

ריצוף הוא אחד מהאלמנטים האחרונים בתהליך הבנייה המעניק למבנה ייחודיות כיוון שהוא מהווה חלק מעיצוב החלל. חשוב כי עבודת הריצוף תתבצע בדיוק רב כיוון שחלק לא מבוטל מהבעיות המתגלות במבנה נגרמות בעקבות פגמי ריצוף. ניהול בניה מקצועי יבלום פגמים שכאלו.

עבודות קונסטרוקציה

הקונסטרוקציה הינה שלד מתכתי עליו נשענים חומרים נוספים. בארצנו הקטנטונת שיטה זו פחות נהוגה אך יש בה שימוש, למשל בהקמת מבנים ממתכת בבנייה תעשייתית. למרות השימוש המופחת, יש למפקח הבנייה את הידע הנחוץ בכדי לבצע ניהול בניה מסוג זה בצורה יעילה.


Fatal error: Call to undefined function startblock() in C:\Websites\MakaSites\ConstructionsupervisionCoIL\wp-content\themes\construction\framework\theme-functions\layout-and-design.php on line 129