מפקח בניה

מפקח בניה מהווה את לב ליבו של פרויקט בנייה וככזה, למפקח בניה אחריות רבה בתהליך. מפקח הבניה אחראי על כל שלבי הבנייה מא' ועד ת' והוא מהווה נקודת הקצה של הלקוח בשטח ומייצג אותו מול ספקים, קבלנים, רשויות וכדומה. כחלק מתפקידו, המפקח בוחר את אנשי המקצוע שיעבדו על הפרויקט בהתאם לתקציב והוא זה שמתאם מולם את החוזים והעניינים הפיננסיים.

בנוסף לעבודה רציפה מול אנשי מקצוע שונים, מפקח בניה אחראי על עמידה בלוחות הזמנים של הפרויקט. הוא מוודא כי הספקים מודעים ללוחות הזמנים ולמה שנדרש מהם תחת התחושה כי עליהם עין בוחנת.

תפקידו החשוב ביותר של מפקח הבניה הוא לוודא כי העבודה המתבצעת על הפרויקט היא על פי כל הוראות היצרן של המוצרים, על פי התקנים של הרשויות ועל פי המצוין במפרטים הטכניים שהועברו על ידי המתכנן. כל חריגה ממפרטים אלו עלולה להוביל להמצאות ליקויי בניה חמורים, לאי התאמה בין רצונות הלקוח לבין הביצוע ואפילו לתביעה משפטית כנגד הלקוח בגין חריגה מול הרשויות.

הכשרה ותעודות

למרות שתפקיד מפקח בניה חשוב מאוד, התחום של פיקוח הבניה הינו פרוץ וכיום אין חובת הסמכה על המפקח. ישנן כל מיני הכשרות המקנות תעודת מפקח אך אין דרישה לדבר מבחינה חוקית. כפועל יוצא קורה שלעיתים מפקחי בניה הם אנשים ללא הכשרה. רצוי שהמפקח יהיה לפחות בעל הכשרת מהנדס או הנדסאי אזרחי, או לחילופין מנהל עבודה.

מדוע מומלץ להסתייע במפקח בניה?

כל תהליך של בניית פרויקט הוא תהליך המושקעים בו משאבים רבים, כגון: כסף, זמן, כוח אדם ועוד. תהליך הבנייה מדומה לפאזל, המוני חלקים המתחברים יחד והכל בקונצרט של עמידה בלוחות זמנים ועמידה בתקציב הבנייה. בכדי להרכיב פאזל מוצלח צריך ידע מקדים ויכולת תיעול משאבים לניהול הפרויקט. לצורך כך צריך מפקח בניה מוכשר.

המפקח הוא בראש ובראשונה חוות הדעת המקצועית האחראית על בקרת האיכות, בהמשך הוא גם הרשות המפקחת המוודאת כי הכול מתבצע על פי התקנים וההיתרים. יתרה מכך, מפקח בניה מהווה גם המגשר בין כל המרכיבים, הדבק המאחה, ולבסוף – מפקח בניה מחליף את הלקוח בשטח ומדווח לו על כל הביצוע ואודות כל התקשרות עם ספק חיצוני.

בחירת מפקח בניה

למפקח הבניה נדרשת מיומנות שפירושה ידע מקצועי ואף ידע הנדסי מוקדם בעת הצורך לזיהוי ליקויים. תכונה נוספת נדרשת היא ניסיון. כלומר, מוטב לוודא כי ביצע עבודות מקדימות בכדי להשתפשף ולהתחדד. התכונה החשובה ביותר היא אמינות. אנו מפקידים בידי מפקח בניה את מיטב כספנו וכל שאיפותינו ולשם כך אנו זקוקים למישהו שינהג בהם בכפפות של משי.

פיקוח בנייה
רוצה להיות מפקח בניה?
קרא הכל על הכשרה מקצועית!
פרסום מפקחי בניה

Fatal error: Call to undefined function startblock() in C:\Websites\MakaSites\ConstructionsupervisionCoIL\wp-content\themes\construction\framework\theme-functions\layout-and-design.php on line 129