ליקויי בניה

ליקויי בניה הם אי אחידות בין תכנון המבנה להוצאתו לפועל וזאת מרמת החומרים והתקנים. למעשה מדובר בהבדל בין מה שסוכם עם הקבלן למה שבוצע בפועל. ליקויים כאלו עלולים לצוץ במהלך הבנייה ולעיתים גם בתומה לאחר שנים של שימוש במבנה.

חשוב שהליקויים יאותרו כמה שיותר מהר לצורך תיקון והסדרתם בצורה איכותית ומהירה. מפקח בנייה מקצועי יאתר את ליקויי הבנייה והפגיעות באיכות הבנייה ויאמת עם הקבלן את הצרכים שלא טופלו במהלך עבודתו.

דוגמאות לליקויי בנייה

ישנם מספר סוגים של ליקויי בניה ולהלן כמה מהדוגמאות הנפוצות:

  • ליקוי בשלד המבנה – ליקוי שנחשב לבעייתי ביותר כיוון שלרב מדובר בפערים בלתי ניתנים לתיקון.
  • ליקוי בטיחותי – ליקוי מסוג זה קשור לסיכון המתגוררים במבנה, כגון: מעקות לא תקינים שעלול לסכן את חיי הדיירים.
  • ליקוי בניה הפוגע בנראות המבנה – ליקוי הקשור לאסתטיקה של המבנה, כמו: ריצוף עקום וצביעה לא תקינה.
  • ליקוי הנובע מעבודה רשלנית של הקבלן – ליקוי זה לרב יתגלה רק על ידי מפקח בנייה מנוסה ובעל ניסיון.
  • ליקוי בחיפוי הבניין ובחיבורים בין הקירות – ליקויים מסוג זה לרב נוצרים מרטיבות ובהמשך עלולים ליצור סדקים בקירות.
  • ליקוי בנייה שפוגע באיכות חיי הדייר – כאן בעיקר מדובר על ליקויי תשתיות, כגון: הפרעות באספקת המים.


ישנם גם חריגות בניה המהוות ליקויי בניה, שהן למעשה חריגות וסטיות ממה שהוגדר בתוכנית הבנייה, מה שיכול להביא לקנסות או אפילו להריסת המבנה. בנוסף, לעיתים נתקלים בליקוי סביר כמו בעיות נראות קטנות ואי דיוקים מינוריים שלא יוצרים בעיה אסתטית, בטיחותית או פוגעים באורח החיים של הדיירים.

בדיקת ליקויי בנייה

בדיקות כאלו מתבצעות ע"י מפקח בנייה. אחד מהמועדים של בדיקה זו הוא טרם מסירת המבנה והיא לרב מתבצעת טרם חתימה על החוזה בכדי שבמידה ויאותרו ליקויים הם יתוקנו על ידי מוסר הנכס.

מועד נוסף הוא לאחר חתימה על החוזה והוא עונה על אותם צרכים של בדיקה טרם החתימה, אך יש לציין כי תיקונם לרב ידרוש פעולה משפטית. מועד נוסף הוא בסוף שנת הבדק, בתם הבנייה, ובסיום הבדיקה יוגש לקבלן דו"ח ליקויי בניה שהוא מחויב לתקן וזאת – ע"פ חוק.

פיקוח בנייה
רוצה להיות מפקח בניה?
קרא הכל על הכשרה מקצועית!
פרסום מפקחי בניה

Fatal error: Call to undefined function startblock() in C:\Websites\MakaSites\ConstructionsupervisionCoIL\wp-content\themes\construction\framework\theme-functions\layout-and-design.php on line 129