אנשי מקצוע וקבלני משנה

פרויקט בניה מורכב ביותר כך שאדם אחד בלבד אינו יכול לעשות הכול יחד – גם לתכנן, גם לעצב, גם לבנות, גם לקנות חומרים, גם לסדר חשמל וגם לבצע תפקידים רבים אחרים הקשורים לביצוע הפרויקט. מסיבה זו, אנשי מקצוע וקבלני משנה שונים לוקחים חלק בפרויקט ועובדים בשיתוף זה עם זה, תחת ניהולו של מפקח הבניה. לכל איש מקצוע התמחות מסוימת.

רשימת אנשי מקצוע לדוגמה

  • אדריכל – מתכנן ומעצב את המבנה, מכין את תכניות המפרט לקבלת היתרי בניה.
  • מהנדס בניין – מפקח על הבנייה ואחראי על איתור ליקויי בניה במבנה ותיקונם.
  • קבלן בניה – קבלן כללי האחראי על הבנייה, הבירוקרטיה, אספקת החומרים ושכירת אנשי מקצוע.
  • קבלן בניין – אחראי על עבודת הבנייה עצמה במבנה ועל התשתיות הקשורות אליו.
  • קבלן שלד – בונה למבנה שלד שיהיה חזק ויציב ויחזיק את המבנה כולו.
  • קבלן שיפוצים – מבצע את השיפוץ הפנימי והחיצוני שנעשה בפרויקטים של מבנים קיימים.
  • קבלן איטום – מבצע עבודות תיקון, סיוד גגות, בידוד קירות, מניעת עובש ונזילות.
  • קבלן גמר – משלים את הבנייה משהשלד מוכן בהתאם לדרישות ועד למסירת המפתח.
  • מנהל עבודה – אחראי ישירות על ביצוע כל עבודה הנעשית במבנה בזמן אמת.

קבלן רשום

במדינת ישראל קיים חוק בכל הנוגע לקבלנים הרוצים לבצע עבודות הנדסה ובנייה. כל אדם המכנה את עצמו קבלן חייב להיות קבלן רשום. כלומר, על כל קבלן להיות בעל רישיון מוכר המסווג את התמחותו לתחום בו הוא מתיימר לעבוד. לדוגמא: קבלן הרשום כקבלן איטום מורשה לעבוד רק בתחום זה אלא אם עבר הסמכה נוספת וקיבל תעודת אישור ונרשם כקבלן המתמחה גם בתחומים אחרים. מלבד תחום העבודה, כל קבלן רשום מוגבל גם להיקף כספי שאסור לו לחרוג ממנו בכל הצעת עבודה.

ניהול מו"מ, בחירת קבלנים וסגירת חוזי התקשרות

תהליך בחירת אנשי המקצוע עלול להיות מעט מבלבל ולכן חשוב לברר את כל המידע הנחוץ לגבי אותו תחום מקצועי שמחפשים לפרויקט הבניה הספציפי. בדרך כלל את עבודות התיווך לבחירת הקבלנים, מבצע הקבלן הראשי אותו בוחרים כמפקח הבניה, זאת בשל שהוא מכיר אנשי מקצוע רבים ויכול לאתר בקלות אנשי מקצוע וקבלני משנה אשר רלוונטיים לדרישות פרויקט הבניה הספציפי שלכם.

חוזי ההתקשרות של בעל הפרויקט מול אנשי מקצוע וקבלני משנה יכולים להיות באופן ישיר עם קבלני משנה ואנשי מקצוע או באופן עקיף דרך החוזה עם אחראי פיקוח בניה. לא כל מפקח בניה מסכים להביא קבלנים חיצוניים שהוא אינו מכיר, ולא תמיד אתם תהיו מוכנים לעבוד עם כל קבלן שיביא מפקח הבניה. לכן את כל הדברים האלו יש לברר מראש בטרם סוגרים חוזה התקשרות עם מפקח הבניה הראשי, וכמובן בטרם סוגרים עם אנשי המקצוע וקבלני הבניה המשניים.

חשוב לעיין במידע רלוונטי בכל תחום בו מעסיקים, בעקיפין או במישרין, בעל מקצוע. זאת בכדי לעקוב אחר תפקידו, תחום האחריות שלו ומה בפועל הוא צריך ויכול לספק לכם בכל הנוגע לפרויקט הבנייה שלכם.


Fatal error: Call to undefined function startblock() in C:\Websites\MakaSites\ConstructionsupervisionCoIL\wp-content\themes\construction\framework\theme-functions\layout-and-design.php on line 129